Scoops, Spoons, and Spatulas
Tools designed to scrape, manipulate, chop, or transfer materials; products are available in several sizes, material compositions, etc.
Scoops, spoons, and spatulas help with mixing, scraping, and other tasks related to transferring materials and samples from one place to another.
These tools are used to transfer samples or chemicals from their original containers to weighing paper, weighing boats, weighing bottles, weighing funnels, or other vessels or containers for weighing.
Reusable products are typically made of stainless steel, which is resistant to heat and cold, acids, bases, solvents, and other chemicals. Metal products may also have permanent or removable wooden or polymer handles and may also be coated in PTFE or plastic for greater non-reactivity. Types of stainless steel spatulas include:
- Microspatulas: Thin, pointed ends help to transfer materials to small tubes or microplates
- Trough-shaped spatulas: Usually have one rounded and one pointed end; can be used to dislodge or loosen materials in a container
- Double-ended spatulas: May have ends of equal or slightly different sizes and shapes
- One flat and one bent end
- One rounded and one tapered end
- One rounded and one scoop or spoon-shaped end
Disposable plastic and paper products are also available. They can help eliminate the potential for cross-contamination that may occur with poorly cleaned reusable spatulas. Disposable products are also ideal for performing lyophilization or handling lyophilized products.
Some products have a V-shape and a pointed end. These are used to pierce paper or plastic wrapping to collect samples of a product or food material for pre-production or post-production quality control testing.
- (3)
- (24)
- (1)
- (3)
- (15)
- (15)
- (1)
- (14)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (82)
- (5)
- (79)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (122)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (223)
- (152)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (20)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (19)
- (11)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (2)
- (9)
- (2)
- (11)
- (13)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Bel-Art™ Long Handle Sampling Spoons
Designed to gather small amounts of sample material, especially in hard to reach containers.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Spoon |
| Color | White |
| Length (English) | 7 in. |
| Quantity | 12/Pk. |
| Handle Type | Long |
| Material | Polypropylene (FDA Grade) |
| Certifications/Compliance | FDA |
| Sterility | Non-sterile |
Bel-Art™ Sterileware™ Pharma Scoop
Ideal for sampling, production work, and laboratory use for pharmaceutical, food, cosmetic, and chemical companies.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Material | High-impact Polystyrene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Bel-Art™ Sterileware™ Teaspoon Style Sampling Spoon
Spoon is designed for quick and efficient surface sampling of powders and granules. Used by pharmaceutical, food, cosmetic and chemical companies.
| Length (English) Handle | 5.375 in. |
|---|---|
| Product Type | Spoon |
| Quantity | 100/Pk. |
| Material | High-impact Polystyrene |
| Length (Metric) Handle | 13.7 cm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Product Type | Measuring Scoop |
|---|---|
| For Use With (Application) | For measuring samples |
Bel-Art™ Quaver™ and Quaverette™ Vibrating Spatulas
Accurately transfer small amounts of material
| For Use With (Equipment) | Weighing dish or weighing boat or container |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ Sterileware™ Sterile Styrene Sampler Spoons
Polystyrene plastic sterile sampler spoons are designed to gather small amounts of sample material.
| Includes | Certificate of sterilization |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 17.8 cm |
| Product Type | Spoon |
| Color | White |
| Length (English) | 7 in. |
| Handle Type | Long |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | FDA |
| For Use With (Application) | Designed to gather small amounts of sample material |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Bel-Art™ Sterileware™ Sampler Scoops
Polystyrene plastic sampler scoops are designed for retrieving samples from a larger source.
| Includes | Certificate of processing for sterilization |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| For Use With (Equipment) | Wide mouth containers |
| Product Type | Scoop |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | FDA |
| For Use With (Application) | Perfect shape and size for taking samples, especially from wide-mouth containers |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Reusable Polypropylene Scoops
Designed for retrieving samples from a larger source. SP Scienceware™ Reusable Polypropylene Scoops are a valuable multi-purpose lab tool.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Scoop |
| Color | Translucent |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | FDA |
| For Use With (Application) | Designed to remain upright when filled or empty allowing them to be used as weighing boats or to be placed on a flat surface for ease sample collection and dispensing |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Smooth |
Bel-Art™ Sterileware™ Sense-Able Scoops™ Metal and X-Ray Detectable Scoops
Scoop and scoop fragments can be detected by standard metal detection and x-ray equipment to prevent potential production contamination, quarantine and recall.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metal detection and X-ray equipment |
| Product Type | Metal and X-Ray Detectable Scoop |
| Material | Polystyrene Resin |
| Certifications/Compliance | FDA |
| For Use With (Application) | Prevents potential production contamination, quarantine and recal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Impregnated with Stainless Steel Powder |
| Sterility | Sterile |
Bel-Art™ Sterileware™ Sampling V-Shaped Spatula, Nonsterile
Ideal for every type of powdered or granulated material. Spatulas are ideal for taking sterile samples during process quality inspections and for piercing plastic-lined paper bags or similar packages.
Bel-Art™ Sterileware™ Double Bagged Sterile Sampling Scoops
Two bags reduce sample contamination.
| Product Type | Scoop |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 10/Pk. |
| Material | High-impact Polystyrene (FDA Grade) |
| Certifications/Compliance | Certificate of Processing for Sterilization |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Bel-Art™ Sterileware™ V-shaped Sampling Spatula, Sterile
Ideal for every type of powdered or granulated materials. Spatulas are ideal for taking sterile samples during process quality inspections and for piercing plastic-lined paper bags or similar packages.
Whirl-Pak™ Sterilized Spoons
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gas-sterilized spoons are ideal for use with Whirl-Pak bags where sterile techniques are required for collection of samples.
Rubbermaid™ Bouncer™ Scoops
Made of USDA-accepted, NSF-certified, clear polycarbonate materials that comply with FDA regulations
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 29 cm |
| Product Type | Utility Scoop |
| Color | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | USDA, FDA, NSF |
| For Use With (Application) | Designed for better weight distribution and improved handling with smooth surface |
| Finish | Pebble textured outer and smooth inner |
Bal Supply Stainless Steel Laboratory Scoop
Bal Supply Stainless Steel Laboratory Scoop has one pointed, and one blunt end